
Stomatologia
Higiena i choroby jamy ustnej są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w przychodniach weterynaryjnych dlatego o zęby pupila należy dbać regularnie. W ramach profilaktyki proponujemy Państwu każdorazowy przegląd uzębienia przy wizycie kontrolnej. W przypadku problemów stomatologicznych oferujemy m.in. usuwanie kamienia nazębnego metodą ultradźwiękową, ekstrakcje zębów, leczenie chorób przyzębia.
Jak prawidłowo dbać o zęby?
Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji psów jest dbanie o stan uzębienia. Choroby zębów i przyzębia, podobnie jak u ludzi sprawiają psu dotkliwy ból i wydatnie wpływają na jego zachowanie.
Nieliczni właściciele psich czworonogów szczotkują swoim pupilom zęby. Psy zwykle nie lubią, gdy ktoś dotyka ich pyska lub do niego zagląda. Oczywiście, dorosłego psa teoretycznie również można oswoić ze szczoteczką (chwalić, głaskać – gdy się odpowiednio zachowuje podczas szczotkowania) ale w praktyce jest to ciężkie do osiągnięcia. Dlatego zaleca się kontakt ze szczoteczką do zębów od małego.

Jak?
1. Zaopatrzmy się w szczoteczkę dla psa (ludzka się nie nadaje)
2. Dajmy psiakowi do spróbowania psiej pasty, jeśli smak go zainteresuje być może następnego dnia chętniej podejdzie do kolejnej „próby”.
3. Nałóżmy pastę do pyska palcem.
4. Gdy te czynności będą przebiegać w miarę sprawnie, możemy sięgnąć po szczoteczkę.
Najważniejsza sprawa to karmienie pupila. Należy to robić stosując odpowiednie pożywieniem dostosowane do wieku i potrzeb. Różnorodność karmy wpływa w bezpośredni sposób na stan uzębienia – podawanie tylko i wyłącznie miękkiego pokarmu sprzyja stanom zapalnym. Ponieważ to właśnie podczas chrupania suchej karmy ścierna on najwięcej kamienia nazębnego.
Pamiętajmy, że psy również zmieniają w trakcie życia zęby. Pierwsze (28 sztuk) zaczynają wyrastać szczenięciu w wieku 3-6 tygodnia życia. Około 4 miesiąca zmienia je na „właściwe”. Pełne uzębienie powinno składać się z 42 zębów.