Każdy właściciel zwierzęcia domowego chce zapewnić swojemu pupilowi jak najdłuższe i najzdrowsze życie. Jednym z kluczowych elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę w tym kontekście, jest żywienie zwierząt – jak

Chcesz wiedzieć jak poradzić sobie z psem, który nadmiernie ciągnie na spacerach? W tym artykule znajdziesz przydatne informacje, które pomogą ci oduczyć psa ciągnięcia na smyczy. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć wspólnymi spacerami z twoim pupilem.
Na początek powinieneś wiedzieć dlaczego pies ciągnie w czasie spacerów. Najczęściej jest to spowodowane złym wychowaniem w wieku szczenięcym. Zwierzak nauczył się, że jeśli chce dojść w jakieś miejsce, to musi ciągnąć. Psy ciągną kiedy poczują coś dla nich interesującego bądź kiedy zobaczą na swojej drodze innego czworonoga, z którym chcą się pobawić. Ciągnięcie pojawia się także w sytuacjach stresujących dla psa bądź kiedy ten odczuwa lęk. Wtedy będzie ciągnął cię w przeciwną stronę od obiektu, który go stresuje. Obiektem tym może być człowiek, auto czy inne rzeczy, które z dużej odległości nie są dla psa czymś znajomym.
Jak poradzić sobie z psem, który ciągnie na spacerach?
Spacer powinien wyglądać tak, że ty idziesz z psem na smyczy, a nie jesteś ciągnięty przez psa. W przypadku dużych psów takie ciągnięcie może spowodować uraz ręki, zwłaszcza kiedy jest to nagłe szarpnięcie. Takie nagłe ciągnięcie często jest spowodowane tym, że pies nie radzi sobie z emocjami. Przykładowo gdy zobaczy innego psa może od razu biec w jego stronę. Dlatego powinieneś zacząć szkolić psa od razu kiedy zauważysz, że pojawia się problem z ciągnięciem.
Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić jest zatrzymanie się w miejscu bądź zmiana kierunku spaceru kiedy pies zaczyna ciągnąć. Będzie to jasny sygnał dla psa, że ciągnąc nie dotrze w miejsce, do którego usilnie próbował dojść. Wymaga to od ciebie konsekwencji w działaniu. Każdy z domowników, który wyprowadza psa powinien robić to samo. Jeśli masz dużego psa, dobrym pomysłem będzie kupno specjalnych szelek z karabińczykiem z przodu. W ten sposób kiedy pies napina smycz odwraca się w twoją stronę. Dzięki temu nie ma on możliwości ciągnięcia, a ty unikniesz kontuzji ręki.
Kolejnym elementem szkolenia jest pokazanie psu, że warto być przy tobie. Dawaj swojemu pupilowi przysmaki kiedy ten będzie blisko ciebie. Nagradzaj psa również w czasie spacerów, jeśli ten nie będzie ciągnął przez jakiś czas. W ten sposób pokazujesz psu, że opłaca się iść w pobliżu ciebie. Oczywiście nie chodzi o to, aby cały spacer zwierzak szedł na krótkiej smyczy przy nodze. Smycz powinna mieć długość 2-3 metrów, co pozwala psu swobodnie węszyć i eksplorować teren.
Pomocne może być również nauczenie psa komendy nie wolno. Dzięki temu kiedy pies zacznie cię ciągnąć wydajesz komendę, a następnie nagradzasz psa, jeśli ten zatrzyma się bądź zwolni tempo marszu. Komenda ta przydaje się również kiedy pies próbuje zjeść coś w czasie spaceru. Naukę rozpocznij w domu. Usiądź przed psem, weź do jednej ręki garść karmy, a w kieszeni schowaj smakołyki. Wysyp karmę na ziemi, zakryj ją dłonią i wydaj komendę nie wolno. Początkowo pies będzie próbował dobrać się do karmy. Możesz ponownie wydać komendę. Nagródź psa kiedy ten przestanie dobierać się do karmy. Z czasem karmę zamień na smakołyki, co będzie dla psa trudniejsze. Możesz także ćwiczyć z ulubioną zabawką twojego pupila.