Każdy właściciel zwierzęcia domowego chce zapewnić swojemu pupilowi jak najdłuższe i najzdrowsze życie. Jednym z kluczowych elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę w tym kontekście, jest żywienie zwierząt – jak

Profilaktyka przeciwkleszczowa: Jak chronić swojego pupila przed chorobami odkleszczowymi
Pulę chorób, które mogą przynieść na nasze podwórko kleszcze, jest naprawdę szeroka. Od boreliozy, przez babeszjozę, aż po ehrlichiozę. Na szczęście istnieje możliwość zabezpieczenia naszych zwierząt przed tymi groźnymi chorobami. Mowa o profilaktyce przeciwkleszczowej. W niniejszym artykule podpowiemy, jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo swoich pupili w sezonie, kiedy kleszcze stają się szczególnie aktywne.
Dlaczego profilaktyka przeciwkleszczowa jest taka istotna?
Choroby przekazywane przez kleszcze mogą być nie tylko niezwykle nieprzyjemne, ale wręcz zagrażające życiu naszych zwierząt. Niezwykle ważna staje się więc profilaktyka przeciwkleszczowa. Dzięki niej możemy chronić swoje pupile przed potencjalnym kontaktem z kleszczem, a w konsekwencji – przed zakażeniem często śmiertelnymi chorobami.
Jakie są sposoby profilaktyki przeciwkleszczowej?
Zapobieganie infekcjach kleszczowych nie jest skomplikowane. Na rynku dostępne są różne preparaty o działaniu odstraszającym lub zabijającym kleszcze. Wybór jest zależny od specyfiki zwierzęcia oraz jego trybu życia.
- Obroże przeciwkleszczowe – po założeniu na szyję zwierzęcia, stopniowo uwalniają substancję czynną, która odstrasza kleszcze.
- Pipety, czyli spot-on – preparat naskórkowy, który po aplikacji rozprowadza się po całym ciele zwierzęcia, prowadząc do śmierci kleszczy i pcheł.
- Preparaty doustne – tabletki lub smakołyki, które po spożyciu przez zwierzę, zabijają kleszcze zażywiające się krwią.
Warto też pamiętać, że każdy kontakt naszego pupila z naturalnym ogrodem lub lasem, powinien kończyć się dokładnym przeszukaniem sierści pod kątem obecności nieproszonych gości.
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila
Swoboda ruchu i kontakt ze środowiskiem naturalnym to nieodłączny element życia naszych zwierząt. Kleszcze nie powinny jednak wpływać na jakość ich życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwkleszczowa. Dbając o zdrowie swojego pupila, dbasz też o jego szczęście i Twoje też.