Koty to dla wielu ludzi najlepsi przyjaciele na dobre i na złe. Wciąż jedna niewielu właścicieli zdaje sobie w pełni sprawę, jak często te zwierzęta wchodzą w nami w komunikację.

Kiedy kupujemy szczeniaka musimy od pierwszych dni uczyć go nowych rzeczy. Trening to nie tylko nauka nowych sztuczek, ale również pokazywanie psu co może robić a czego nie. W ten sposób nasz pupil uczy się funkcjonować zarówno w naszym domu, jak i w czasie spacerów.
Jak rozpoznać lęk u psa?
Lęk u psa może powodować agresję lękową, której objawem może być szczekanie czy niszczenie rzeczy podczas naszej nieobecności. Kolejną sprawą jest nagłe zatrzymywanie się kiedy na naszej drodze pojawia się obiekt, który niepokoi psa. Takim niepokojącym obiektem może być człowiek, pies bądź jakaś rzecz, która znajduje się na trasie spaceru. Lękliwy pies w tej sytuacji może zatrzymać się i obserwować obiekt, bądź wchodzić nam pod nogi, żeby nas zatrzymać. Czworonóg może nas także ciągnąć w przeciwnym kierunku, a także piszczeć bądź warczeć. Zachowanie to powinno być dla nas jasnym sygnałem o odczuwaniu niepokoju przez naszego pupila.
Jak dbać o lękliwego psa?
Wiele osób nieznających się na wychowaniu psa powiela mit polegający na tym, żeby nie głaskać psa kiedy ten jest przestraszony, gdyż w ten sposób nagradzamy jego uczucie lęku i bezradności. Często można to usłyszeć np. przed zbliżającym się sylwestrem. W tym trudnym dla psów dniu powinniśmy być wsparciem dla naszych pupili. Dotyczy to także innych sytuacji, w których pies jest zlękniony. W tym wypadku pies najczęściej sam do nas przyjdzie kiedy będzie chciał się przytulić bądź pobyć w naszym towarzystwie. Jeśli w tej sytuacji go nie pogłaskamy, to pies będzie wiedział, że nie może na nas liczyć w trudnych sytuacjach. Odczuwanie niepokoju może powodować agresję lękową. Dlatego też kiedy pies odczuwa niepokój w domu, podczas podróży czy spaceru możemy mówić do niego spokojnym głosem i głaskać. Podanie smakołyków także może uspokoić psa.
Kolejną kwestią jest lęk odczuwany przez psa czasie spacerów. Może to być spowodowane tym, że na naszej drodze pojawia się obcy człowiek, pies bądź jakoś obiekt, którego pies nie zna. W tej sytuacji nasz pupil może piszczeć, wchodzić nam pod nogi bądź zatrzymać się w miejscu. Powinniśmy wtedy zejść z psem na bok i pogłaskać go. Rozrzucenie smakołyków na trawę pomoże odwrócić uwagę psa od niepokojącej go rzeczy. Kiedy widzimy zbliżającego się psa bądź człowieka powinniśmy przywołać naszego pupila do siebie. Pomocna będzie komenda równaj, po której pies powinien iść przy nodze. W ten sposób pies ominie zbliżający się obiekt blisko nas i dostanie za to nagrodę. Dodatkowo pokażemy naszemu pupilowi, że przy nas może czuć się bezpiecznie i może liczyć na smakołyki. W przyszłości sam będzie do nas podchodził gdy w czasie spaceru zobaczy coś niepokojącego.