Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis- OA) jest najczęstszym zaburzeniem układu ruchu psów. W jej wyniku dochodzi do degradacji i niszczenia chrząstki stawowej oraz okołostawowych obszarów kości z towarzyszącym odczynem zapalnym w

Koty to dla wielu ludzi najlepsi przyjaciele na dobre i na złe. Wciąż jedna niewielu właścicieli zdaje sobie w pełni sprawę, jak często te zwierzęta wchodzą w nami w komunikację. Tymczasem posiadając tą wiedzę można uniknąć wielu nieporozumień i obaw. A jak interpretować dane zachowanie kota? O tym piszemy w naszym artykule.
Ogon kota mówi wiele
Pierwszą częścią ciała kota, na którą powinniśmy zwracać uwagę, jest jego ogon. To on często pokazuje, najwyraźniej w jakim nastroju jest zwierzak. Jedną z najpowszechniejszych sytuacji jest oczywiście ocieranie się kota o nogi człowieka. Wówczas ogon kota niejako owija się wokół różnych powierzchni. Takie zachowanie można interpretować jako sygnał zadowolenia. Warto wtedy dodatkowo pogłaskać kota, aby jeszcze bardziej polepszyć jego nastój. Może się również zdarzyć, że kot zacznie poruszać swoim ogonem na boki. Takie zachowanie zazwyczaj oznacza, że kot jest nieco zagubiony i musi dodać sobie nieco pewności siebie. W takim przypadku dla własnego bezpieczeństwa i komfortu samego kota lepiej po prostu zostawić go na jakiś czas w spokoju i nie głaskać. Ostatnią możliwością jest nastroszony ogon. Jest to sygnał, że zwierzę odczuwa znaczący dyskomfort, na przykład na skutek przypadkowego spotkania z psem.
Zachowania kota – co znaczą?
Jednym z najpowszechniejszych kocich zachowań, które każdy z nas może zaobserwować, jest ugniatanie powierzchni. Co ciekawe nie ma tu znaczenia, czy jest to łóżko właściciela, jego kolana, czy cokolwiek innego. Zawsze natomiast ugniatanie świadczy o relaksacji i spokoju kota. To zachowanie swoje korzenie ma natomiast jeszcze w dzieciństwie, kiedy to kot ssał mleko matki. Oprócz tego częstym kocim zachowaniem jest też przewracanie się kota na plecy i turlanie. Jest to swoista zachęta właściciela do wspólnej zabawy, więc warto wówczas nieco się z naszym mruczkiem pobawić, podrapać po brzuszku itp. Uważajmy jednak, aby będący w rozrywkowym nastroju kot nie podrapał nas podczas chwytania łapami z wysuniętymi pazurkami. Czasami jednak niektóre z zachowań mogą wydawać nam się dosyć nietypowe. I chociaż nie od razu jest to powód do paniki, to jednak zawsze warto rozpocząć wówczas dokładną obserwacje naszego pupila. Jeśli odmienne niż zwykle zachowania będą przeciągać się w czasie, to wtedy zalecana jest wizyta u profesjonalnego weterynarza w celu wykluczenia problemów zdrowotnych.