Paszport i czipowanie

W każdym kraju na świecie gdzie zamierzamy podróżować z pupilem wymagany jest paszport i mikroczip. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom możemy kompletnie przygotować zwierzaka do podróży.

Czip jest to mikroprocesor, w którym zakodowany jest 15-cyfrowy, unikalny numer identyfikujący zwierzę. Zostaje on zapisany w bazie danych razem z danymi właściciela psa lub kota. Oczywiście aby w przypadku zaginięcia móc odnaleźć pupila należy numer czipa zarejestrować w specjalnej bazie i  udostępnić przy tym swoje dane. Należy pamiętać że nie ma jednej, ogólnokrajowej bazy danych –dobrze jest zarejestrować się w jak największej liczbie baz. Dzięki temu, jeśli zwierzę zaginie, będzie można bez problemu je odnaleźć.

Czip jest zupełnie obojętny dla organizmu zwierzęcia i nie stanowi dla jego zdrowia żadnego zagrożenia. Układ scalony znajduje się w kapsułce, umieszczanej w organizmie zwierzaka za pomocą wstrzyknięcia pod skórę w okolice karku. Nasz pupil nie odczuje ani dyskomfortu, ani obecności „ciała obcego” w swoim organizmie. Raz wstrzyknięty czip pozostanie u niego przez całe życie.

Warto również umieścić na obroży pupila informację o tym, że jest on zachipowany. Jeśli nasz pupil zgubi się a ma wstrzyknięty czip, wtedy zwiększają się szanse na jego powrót do domu. Możliwość odczytania za pomocą czytnika numeru identyfikującego nasze ma każde schronisko w kraju, a także komendy Policji, Straż Miejska, inspektorzy Towarzystwa Ochrony Zwierząt i większość gabinetów weterynaryjnych. Zdarzają się kradzieże rasowych psów i kotów, a obecność chipa utrudnia proces odsprzedania zwierzęcia. To, czy podejmiemy decyzję o zachipowaniu naszego pupila, może w przyszłości zadecydować o jego losie.