Chirurgia

Szeroką i skomplikowaną dziedziną jaką jest chirurgia w naszej lecznicy się znany chirurg dr Degórska, która ma za sobą wieloletnią praktykę lekarską. Wykonujemy m.in. takie zabiegi jak:

 1. Sterylizacje
 2. Kastracje
 3. Chirurgia miękka m.in:
  – usunięcie ropomacicza,
  – cesarskie cięcie,
  – splenektomia,
  – wyszycie cewki moczowej,
  – plastyka skóry.

Jak przygotować zwierzę do operacji​?

Wizyta przedoperacyjna jest koniecznością. Każde znieczulenie niesie ze sobą ryzyko anestezjologiczne. Aby maksymalnie je zmniejszyć lekarz bada zwierzę, przeprowadza wywiad z właścicielem. Jeśli jest taka konieczność zleca badania dodatkowe – badania krwi, RTG, USG czy EKG. O dopuszczeniu zwierzęcia do zabiegu decyduje lekarz prowadzący. Ostatni posiłek przed zabiegiem zwierzaki jedzą wieczorem. Rano nie dostają już nic do jedzenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ środki anestezjologiczne mogą wywołać wymioty. Wymioty na stole operacyjnym mogą prowadzić do zachłyśnięcia się wymiocinami i groźnych powikłań (do śmierci zwierzęcia włącznie).

Każde zwierzę przed operacją musi zostać zbadane klinicznie. Mogą też Państwo być proszeni o wykonanie badań dodatkowych przed operacją, najczęściej chodzi tu o badania krwi .W zależności od wieku zwierzęcia i stanu klinicznego zwierzęcia mogą być Państwo proszeni o wykonanie badań dodatkowych przed operacją, najczęściej chodzi tu o badania krwi. Badania te wykonywane są w naszej przychodni.

Nie operujemy zwierząt które nie zostały wcześniej poddane badaniu klinicznemu i badaniu krwi. Każde znieczulenie niesie ze sobą ryzyko i naszą rolą jest starać się maksymalnie je zminimalizować.

Opieka pooperacyjna

Szczegóły dotyczące opieki pooperacyjnej zawsze przekazuje Państwu lekarz prowadzący.
Natomiast warto zapamiętać pewne zasady:

 • Położyć zwierzę na podłodze (np. kocu, materacu) do całkowitego wybudzenia się
 • Okryć kocem
 • Nie poić na siłę. Zwierzę powinno samo podejść do miski po całkowitym wybudzeniu
 • Pierwszy posiłek podajemy dopiero następnego dnia, wg wskazań lekarza
 • W zależności od rodzaju zabiegu o postępowaniu z raną informuje lekarz
 • W razie wątpliwości dotyczących zachowania zwierzęcia proszę kontaktować się z lecznicą.
 • Zdjęcie szwów 10 dni po zabiegu